Next Chapter

Fajnie jest pomagać w rozwoju nowych możliwości

Następny Rozdział: Nowe możliwości zawodowe dla wychowanków pieczy zastępczej

Geneza powstania tego projektu i jego realizacji wywodzi się ze jednej sytuacji, która pojawiła się w mojej zawodowej przygodzie. Mianowicie kilka lat temu u nas w organizacji pojawił się młody chłopak (w wieku prawdopodobnie maturalnym) i spytał czy organizujemy kurs i egzaminy „na wózki widłowe”. Odpowiedziałem że tak – jak najbardziej, podałem jego cenę i koszt egzaminu przed Urzędem Dozoru Technicznego. Po czym z pewną nieśmiałością zapytał czy nie dostałby jakiegoś upustu, bo on jest „z domu dziecka” i nie ma aż tyle pieniędzy na ten kurs. Po chwili ciszy pomiędzy nami zaproponowałem mu, że może by uczestnikiem tego szkolenia bezpłatnie, tylko musi ponieść koszty egzaminu przed urzędem. Wziął naszą wizytówkę i mieliśmy się zdzwonić za dwa tygodnie, bo musieliśmy zgłosić kursantów do UDT. Zadzwoniłem do niego po tygodniu i zapytałem czy będzie wnosił opłatę egzaminacyjną. W odpowiedzi usłyszałem, że zbiera jeszcze pieniądze na ten egzamin. Następnego telefonu już nie odbierał i odrzucał połączenia. Tyle w temacie…

The Next Chapter: New Career Opportunities for Foster Care Alumni

Tak wiosną 2024 roku rozpoczęliśmy rozmowy z osobami zajmującymi się młodzieżą opuszczającą pieczę zastępczą i chcemy dla nich z partnerami zorganizować taki kurs z egzaminami w ramach realizacji naszych celów statutowych fundacji. Chcemy, aby kursanci uzyskali konkretne twarde kwalifikacje przydatne do rozpoczęcia pracy. Założenia projektu Next Chapter są następujące:

  1. Nawiązać kontakt z organizacjami działającymi z taką młodzieżą.
  2. Zbadać potrzeby młodzieży i określić grupę odbiorców.
  3. Znaleźć partnerów do projektu.
  4. Wyznaczyć harmonogram działań.
  5. Zrealizować szkolenia i egzaminy.
  6. Uzyskać nowe kwalifikacje.
  7. Podsumować projekt.

Trzymajcie za nas kciuki, a jak chcecie to wesprzyjcie nasze działania.

1. Nawiązać kontakt z organizacjami działającymi z taką młodzieżą

Po rozmowach z bratnimi duszami nawiązaliśmy kontakt z Zespołem ds. Usamodzielnień WPIŚ MOPS w Łodzi, PCPR w Zgierzu i przedstawicielem fundacji Happy Kids. Złapaliśmy kontakt z odpowiednimi osobami.

2. Zbadać potrzeby młodzieży i określić grupę odbiorców

W tych trzech miejscach wstępnie znaleźliśmy około 20 osób chętnych do objęcia pomocą. Takie informacje zebraliśmy w połowie kwietnia. Po majówce już było 28 podopiecznych chętnych do udziału w projekcie. Bardzo nas cieszy to, że zgłosiły się dziewczyny do projektu. Sami widzicie, że jest potencjał na takiego rodzaju wsparcie. Jak się uda zrealizować wszystkie etapy projektu Next Chapter to jest szansa na następne edycje.

3. Znaleźć partnerów do projektu

Na dzień dzisiejszy mamy dwóch partnerów wiodących do tego projektu o którym poinformujemy później. Partnerzy pokrywają największe koszty materialne, czyli opłaty egzaminacyjne przed Urzędem Dozoru Technicznego oraz koszty urządzenia do ćwiczeń.
My jako fundacja zapewniamy lokal i miejsce realizacji zajęć, materiały i trenerów.

Przydałoby się jeszcze jakieś wsparcie co do cateringu dla uczestników szkolenia (prace nad pozyskaniem wsparcia trwają).

4-7. Wyznaczyć harmonogram działań i zakończyć projekt

Termin realizacji projektu jest od 1-go do 5-go lipca, tzn. zajęcia grupy i egzaminy do 5-go lipca. W międzyczasie zebranie grupy, zgłoszenie do UDT i prace przygotowawcze w projekcie.

Wnioski do UDT składamy już pod koniec maja więc takich projektów nie realizujemy z dnia na dzień.

Pod koniec lipca będzie jeszcze jedno spotkanie, podczas, którego spotkamy się z uczestnikami i przekażemy im uzyskane uprawnienia.

Grupa „00” – test dla projektu

Trzymajcie za nas kciuki. Wszystko wskazuje na to, że projekt zostanie zrealizowany. Jak się uda to takie przedsięwzięcia będziemy mogli realizować w wielu miejscach w Polsce. Chcesz działać lokalnie jako organizacja z naszą fundacją to zapraszamy do kontaktu. Pamiętaj! Razem możemy więcej. Poznaj nasze inne projekty.